Çevik Strateji

Çevik StratejiStrateji ve çeviklik çoğu zaman zıt kutuplar gibi değerlendirilmişlerdir. Strateji, dikkatlice seçilmiş bir dizi eylem üzerinden net olarak belirlenmiş bir yolun, başka bir ifadeyle önceden sistematik olarak tanımlanmış bir yolun izlenmesi olarak görülür. Çeviklik ise fırsatçılığın somut hali olarak görülür. İkisinin de kaçınılmaz olarak birbirine ihtiyacı vardır. Çeviklik olmadan strateji, merkezi planlamadır. Strateji olmadan çeviklik ise kargaşaya yol açar.

Pek çok şirketin kavramakta başarısız olduğu şey, etkili stratejinin çevik tutumu bastırmaktan ziyade yeniliğin ve deneyciliğin içinde gerçekleşmesi gerekli sınırları belirleyerek, teşvik edici olmasıdır. Ancak yerleşik firmaların daha çevik bir tutum sergilemesini isteyen yöneticiler, inovasyon oluşturma süreçlerinin, çoklu planlama dönemlerinin ve diğer kurumsal araçların, inovasyonu nasıl olumsuz etkileyebileceğini çoğunlukla tam olarak görmezler.

Peki, hem stratejinin hem de çevikliğin iyi yanlarından faydalanmanın bir yolu var mıdır? Evet. Çevik strateji yaklaşımı çeviklik ve stratejiyi harmanlayarak, şirketleri vizyondan stratejiye doğru geliştirir. Bu süreçte çeviklik iteratif bir şekilde, şirketlerin öğrendikleri karşısında yeni beceriler geliştirir ve baştaki stratejisini yeniden düzenler.

All4 Agile

Beyond Being Fast

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz