DevOps Nasıl Uygulanır?

DevOps Nasıl Uygulanır?Doğru soruları sorma zamanı

Tüm kültürel değişim örneklerinde olduğu gibi DevOps da gerçek bir bakış açısı değişikliği gerektirir. Bir günde değişim olmayacağı ve bu değişimin bize maliyeti olacağını göz önünde bulundurmalı ve bunlara karşı hazırlıklı olmalıyız.

Değişim öncesinde en azından ekibin bir kısmı için değişim ihtiyacı çok net olmayabilir. Bu nedenle değişim için gerçek bir iş ihtiyacı var mı, biz organizasyon olarak değişime hazır mıyız, bu değişimi gerçekleştirecek gücümüz var mı, bu değişim tüm dertlerimize deva mı sorularını sormalıyız.

Yukarıdaki soruları cevapladığımızda ve DevOps hakkında her paydaşın aynı amaca yönelmesini sağladığımızda iyi bir başlangıç yapmış oluruz. Bu başlangıç bizi kültürel değişim için zihnen hazır hale getirecektir.

Uygulamada DevOps

DevOps konusunda bize bir çerçeve çizecek uygulamalar listesi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu konsepti hayata geçirmek için aşağıdaki maddeler bize kılavuzluk edecek niteliktedir;
  • İnsan faktörü önemlidir; DevOps uygulamak bir takım yazılım araçlarını kullanmanın ötesinde bir bakış açısı değişikliği gerektirmektedir.
  • İşbirliğini öne çıkarmalıyız; tüm paydaşları bu sürecin bir parçası yapmalı, paydaşları DevOps için gerçek gereksinimlerimizin olduğuna ve süreçten fayda sağlayarak çıkılacağına ikna etmeliyiz.
  • Yazılım geliştirme safhasında veya test aşamasında canlı ortama olabildiğince yakın ortamlarda çalışmalıyız, test otomasyon sistemleri kullanmalı, yazılımın fonksiyonel tarafının yanında fonksiyonel olmayan taraflarının da test edilmesini sağlamalıyız.
  • Yazılımın müşterisinden olabildiğince erken ve sık geribildirim almak için iletişim kanalları oluşturmalıyız.
  • Versiyonlama yazılımı kullanmalı ve değişim yönetimi için iş akışı kurgulayarak versiyonlar ve değişiklik taleplerinin doğru bir şekilde ilişkilendirildiği entegre bir yaklaşım sergilemeliyiz.
  • Sürekli entegrasyon, sürekli test, sürekli teslimat ve sürekli dağıtım zincirinde üst basamaklara doğru tırmanmamızı sağlayacak adımlar atmalıyız.
  • Süreci takip etmeli, problemli noktaları tespit ederek DevOps önündeki engelleri kaldırmalıyız.

All4 Agile

Beyond Being Fast

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz