Scrum.org Professional Scrum Master (PSM) Sertifikaları Güncellendi

Scrum.org Professional Scrum Master (PSM) Sertifikaları GüncellendiTemmuz ayının başındaki Scrum Guide güncellemesinden sonra Agile metodolojilerle iş yapan profesyonellerin çok iyi bildiği ve dünya üzerindeki en prestijli Agile sertifikalardan biri olan Professional Scrum Master sertifikasında 26 Temmuz 2016 tarihinde yapısal bir değişiklik oldu.

Scrum.org bu konuda detaylı bir duyuru yapmasa da ALL4AGILE olarak bu güncellemenin ciddi bir yapı değişikliği olduğunu düşünerek siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmak istedik.

İlk olarak değişiklik öncesi durumu hatırlayalım..

26 Temmuz’a kadarki dönemde Scrum.org tarafından sunulan PSM sertifikaları;

PSM I: Scrum’ın temel prensiplerini, teorisini, değerlerini, aktivitelerini, rollerini, etkinliklerini ve kurallarını belirleyen birinci seviye Scrum Master sertifikasıdır. Bu sertifikanın amacı sertifika sahiplerinin bu temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olması ve bir organizasyon içinde Scrum uygulanırken bireylerin aynı dili konuşabilmesinin sağlanmasıdır. Scrum konusunda temel bilgi sahibi olduğunu ispat etmek isteyen Proje Profesyonelleri arasında en popüler sertifikalardan biridir.

PSM II: Scrum konusunda bilgi sahibi ve PSM I sertifikası almış kişilerin daha kompleks problemlerle başa çıkabilmesi için advance seviyede Scrum bilgisi ve tecrübesini akredite eden Scrum Master sertifikasıdır. Bu sertifikanın amacı sertifika sahiplerinin Scrum alanından koçluk seviyesinde bilgi sahibi olması ve gerektiğinde Scrum Master’ları yaşadıkları problemler karşısında doğru yönlendirebilmelerinin sağlanmasıdır.

Bir diğer Scrum sertifikası;

PSP (Professional Scrum Practitioner): Bu sertifika ise, Scrum konusunda temel bilgi seviyesine sahip kişilerin (PSM I) bu bilgileri pratikte gerçek projelere uygularken yaşadıkları zorlukların nasıl üstesinden gelineceği konusundaki bilgi birikimini ortaya koyan sertifikadır.

Handikaplar

Scrum konusundaki teorik ve pratik bilgiyi süzgeçten geçiren bu yapılanma konusunda sertifika sahiplerinden veya sertifika sahibi olmak isteyenlerden gelen şikayetleri iki grupta toplanabilmek mümkündü;
  • Sadece Scrum konusundaki bilgi seviyesinin temel seviyenin üzerinde olduğunu belgelemek isteyenler için PSM II’nin zorluk derecesi çok yüksekti. Oysa bu kişilerin Scrum koçu yada eğitmeni olmak gibi bir amacı yoktu.
  • Kişiler kariyer yolunda kendilerine destek olacak konuların başında gelen eğitim ve sertifikasyon tarafında kendilerini geliştirmek istiyorlardı. Ancak bu yapıda PSM II almak için daha fazla bilgi ve tecrübeye ihtiyaçları bulunuyordu.

Scrum.org bu kitlenin kendisini ifade edebilmesi ve bilgilerini ispat edebilmeleri için Professional Scrum Practitioner (PSP) sertifikasını oluştumuştu.

Çözüm

Ancak aynı yoldaki üç sertifika içerisindeki isim farklılıklarının bir karmaşaya yol açtığını fark eden Scrum.org sessiz sedasız bir değişikliğe gitti. Bu süreçte PSM I sertifikasında herhangi bir değişim olmazken, PSP sertifikasının ismi PSM II olarak, PSM II sertifikasının ismi de PSM III olarak güncellendi. 26 Temmuz gününe kadar PSP sertifikası olan kişiler PSM II sertifikalı olarak, PSM II sertifikası bulunan kişiler de PSM III sertifikası sahibi olarak Scrum.org veritabanında yeni yerlerini aldı. Sertifikalardaki bu değişimi görsel olarak en üstte görebilirsiniz.

Kaynak: https://blog.scrum.org/introducing-new-psm-assessment-family/

All4 Agile

Beyond Being Fast

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz