Sprint Planlamada Testçiler

Sprint Planlamada Testçiler

Scrum uygulamalarında, yaygın olarak sprint planlama toplantısına kimlerin katılması gerektiği sorulur. Toplantı sürelerinin kısıtlı olması nedeniyle kalabalık bir toplantının, gereken zamanda bitmemesi riskine karşılık, tüm ekip yerine sadece gereken geliştirmeci ve analistleri toplantıya dahil etmeyi deneyenler vardır. Diğer taraftan da çevik uygulamalarda ekip ruhuyla çalışmanın faydalarını kaybetmemek gerektiği bilinmektedir. Özellikle testçilerin sprint planlama toplantısına katılma durumu hakkında bir tartışma olduğu söylenebilir.

Sprint planlama toplantısında teknik anlamda ileri konular konuşulduğu için testçilerin takip etmekte zorlanacakları düşünülür. Toplantının hızını kesecek bu durumdan kaçınılması için testçiler toplantıya dahil edilmemeli diyenler vardır. Halbuki, bu düşüncedeki yanlışlık, sprint planlamamın bu derece teknik konuların konuşulduğu bir toplantı olmasındadır. Esas amacın sprint hakkında kaba bir fikir ortaya çıkması olduğu unutulmamalıdır. Eğer katılımcıların anlayamayacağı detaylar varsa bunlar toplantı kapsamından çıkartılabilir ve testçilerin katılımı desteklenebilir.

Ayrıca takım olmak, scrum için olmazsa olmazdır. Ekibin testçileri dışlaması durumunda iç çatışmalar yaşamak olası hale gelir. Test senaryoları vb. bir konu hakkında sorulan bir soruya testçi olmayan biri de cevap verebilir fakat bu şekilde yapılan bir planlama, sprintin uygulama aşamasında potansiyel bir fikir ayrılığı riski içerir. Tüm ekibin katılımı, tıpkı çevik ilkelerin dediği gibi motivasyonu yüksek bir ekip oluşturmayı kolaylaştırır.

Testçilerin bu toplantılarda bulunması gerektiğine inanlar, tahminleme, test kabul kriterleri vb. konularda test ekiplerin sahip olduğu uzman görüşlerinin alınmasının da sprint planlamada önemli bir yeri olduğunu savunurlar. Testçiler; hem geliştirmecilere hem de analistlere kalite kontrol bakış açısıyla, standartlar, kullanıcı deneyimi ve olası hatalar konusunda yardımcı olacak önerilerde bulunabilirler. Özetle; katılımları, kendilerine has bilgilerini paylaşma noktasında faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, testçiler sprint planlama toplantısına katılmalıdır, çünkü toplantı içeriğini anlama ve zenginleştirme noktasında bir sorun yaşamamaları gerekir. Çevik manifestonun ekip motivasyonu ile ilgili verdiği öğütler doğrultusunda da tüm takımın toplantıda olması, scrum hedeflerine ulaşmada belirleyici bir rol oynar.

All4 Agile

Beyond Being Fast

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz