CBAP ya da CCBA Sertifikası Almanın 4 Faydalı Yanı

CBAP ya da CCBA Sertifikası Almanın 4 Faydalı Yanı

CBAP® ya da CCBA® gibi bir sertifikasyonu almaya karar verirken sertifikasyonun tek bir faydasına odaklanmak yanılgıya düşürebilir. İş analistliği alanında yeteneklerinizi ispatlamanızın yanı sıra, iş görüşmelerinde ve sosyal yaşantıda sağlayacağı statüde sertifikasyon sürecinin kazanımları arasındadır.

CBAP® ya da CCBA®   sertifikalarının iş hayatına ilk etkisi terfi alma, daha iyi koşullarda çalışma ve maddi kazanç olacaktır. Bunların yanı sıra, tecrübe ile anlaşılacak kayda değer  ve önemli menfaatler bulunmaktadır.

Bu makalede CBAP veya CCBA almanın 5 faydalı yanını inceleyeceğiz.


1 – İş Analizi Tecrübenizde Güven Oluşturmak

Listedeki ilk fayda, iş analizi çalışmalarınızda güven kazanmaktır. CBAP veya CCBA’in her biri için başvuru sürecinin parçası olarak BABOK® rehber kitabına göre CBAP için 7.500 ve CCBA için de 3.750 saatlik iş analizi tecrübesine ihtiyacınız var.

CBAP başvuru sürecinde Kalite Kontrol Mühendisliği ve Sistem Analistliği gibi diğer meslek başlıklarını da işleyerek tecrübe ön koşulunu sağlayabilirsiniz.
Zaman su gibi akıp geçer ve sizde projelerde, çalışma temposunun içinde kaybolursunuz. Geçmiş tecrübelerinizi ve başarı hikayelerinizi bir doküman üzerinde hatırlamanız, bundan sonraki çalışmalarınızda öz güven kazandıracaktır.


2 – Eski İş Arkadaşlarıyla Yeniden İletişime Geçmek

Her iki sertifikasyonun da başvuru sürecinde referansları ve proje bağlantılarını listelemeyi içeriyor. Referanslar, iş analizi uzmanlığınız ve profesyonel kimliğinizi doğrulamak için online bir formu doldurmanızı gerektirir. Proje bağlantılarınız ise, bir önceki adımda belirttiğiniz tecrübelerinizin doğrulanmasını sağlar.

Bu süreç ile eski defterler açılır ve geçmiş projelerde yer aldığınız ekip arkadaşlarınız ile irtibata geçersiniz. Acısıyla tatlısıyla proje anılarınız ve geldiğiniz nokta konuşulur…

Ayrıca arkadaşlarınızın unvanı ve pozisyonları doğrultusunda yeni kariyer fırsatlarının doğmayacağını nereden bilebilirsiniz?


3 – Diğer İş Analistleriyle İletişime Geçmek

Eski iş arkadaşlarıyla iletişime geçmeye ek olarak sertifikasyon süreci diğer iş analistleriyle de iletişime geçmenin bir yoludur. Sınavı geçmek için en etkili çalışma yaklaşımı bir grup çalışması veya bir sertifikasyon hazırlık kursudur.

Grup çalışması ve hazırlık kursları BABOK® rehberliğinde diğer iş analistleriyle etkileşimi kapsar. Sonuç olarak diğer iş analistlerinin nasıl çalıştığını öğrenmeniz ve ana iş analizi görev ve teknikleri üzerine daha muhtelif bir perspektif edinmeniz gerekmektedir.


4 – Rolünüzün Ayrıntılarını Öğrenmek

Bireysel olarak sınava hazırlık sürecinizde, BABOK® rehber kitabındaki görev çıktıları arasındaki ilişkileri, girdileri, çıktıları, teknikleri ve görevlerin her bir ince ayrıntısını anlamanız gerekmektedir. Herhangi bir süreç grubunu veya dökümanı hafife almanızın sonucu ağır olabilir.

Ancak BABOK kitabı üzerindeki süreçler ve sorular, yoğun çalışma temponuz içerisinde disiplinli olmayı ve planlamayı öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunun ardından “Neden İş Analistliği?”, “İş Analizi Nedir?” sorularına daha net yanıtlar verebileceksiniz.

BABOK® rehber kitabı görevleri parçalayarak incelediği için oldukça iyi. Çoğu kez iş analistleri tarafından bir bütün olarak düşünülen bir aktivite BABOK® kitabında 3-4 görev ve teknik halini alıyor. “Gereksinimleri gözden geçirme toplantısı” iki göreve bölünen bir örnek olabilir: Problem Takibi ve Yapılandırılmış Çözüm Yolu gibi bir kaç destekleyici teknikle birlikte bu konu işlenmiştir.

En Olası Fayda İçin Sertifikasyon Yolculuğunuzu Planlayın

Herhangi bir profesyonel sertifikasyona ulaşırken kat edeceğiniz yolu düşünürken faydaların çoğunun sertifikasyon yolculuğunun kendinden geldiğini aklınızda bulundurun. Zamanınızı ve bütçenizi alacak CCBA veya CBAP sertifikasyonları için kendinizi planlayın ve böylece süreci sadece adınızın önündeki bir kaç unvanla değil kariyer ilişkili diğer faydaların da farkında olarak bitirmiş olursunuz.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz