İŞ ANALİSTİ OLMAK İSTEYENLERE; İŞ ANALİSTİ NEDİR? İDEAL ADAY KİMDİR?

İŞ ANALİSTİ OLMAK İSTEYENLERE; İŞ ANALİSTİ NEDİR? İDEAL ADAY KİMDİR?

‘ İş analisti nedir? ’ sorusuna verilecek cevaplardan en basiti ‘organizasyonu analiz eden kimse’ cevabı olacaktır. Basit bir cevap olabilir ama yeterli bir cevap değil, iş analisti bunun daha fazlasını ifade eder.

İş analistliği yeni mezunların gözünde gittikçe popülerleşen bir meslek olmaya başladı.

Bir iş analistini işe almanın arkasındaki değer nedir?

Günümüzde organizasyonel yapı içerisinde bir iş analisti birçok rolü üstlenir; danışman, mimar, büyük iletişimci… Onlar iş ve bilişim teknolojileri arasındaki köprüdür. Global ve yerel düzeydeki birçok firmada birçok proje başarısız olmaya devam ediyor çünkü ihtiyaçların ne olduğu hala net anlaşılamıyor. Proje sonunda görmek istediğimiz ürünü biliyoruz ama ondan önce yapılacak bir sürü planlama, tasarım ve temel iş var. Bu noktada bir iş analisti para ve zaman kaybını önler, sizi proje bitirme stresinden uzaklaştırır, projenin yaşam döngüsünü izlemenize de izin vererek tüm bunları size sağlayabilir. Yazılım geliştirme ekibi ile çalışmanızı sağlar ve ideal ürün elde etme yolunda yapılması gereken değişiklikleri anlamanıza yardımcı olur

Peki ya ideal aday nasıl olmalı?

İdeal aday, akıllı ve yaratıcı olmalı aynı zamanda yeni elde ettiği bilgileri zamanında sentez edebilmeli.

İdeal bir aday analitik düşünce yapısına sahip olmalıdır. Parça parça karmaşık bir sorun karşısında sorular sorarak olayı kırmalı ve iyi çözümler sunmalıdır. Tabii bu noktada önemli olan bir sürü çözüm önerilmesi değil, önerdiği çözümleri savunabilmesidir.

İş analizi kariyerine başlamak isteyenler artık bir işverenin sizden ne istediğini biliyorsunuz. İş Analizi Dünyasına ThaBASolutions Farkı İle Adım Atın!

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz