İş Analistlerinin Dünya Kupasından Öğrenebilecekleri

İş Analistlerinin Dünya Kupasından Öğrenebilecekleri

2014 Dünya Kupası tüm hızı ile Brezilya’da devam ediyor.

Güç Disiplin gerektirir

Futbol dünyasında yıldız oyuncu olmak veya İş dünyasında başarılı bir İş Analisti olmak için reçete aynı; yeteneklerinizi geliştirmek için pratik yapmanız gerekmekte. Başarınızı artırmak için geliştirmeniz gereken en önemli yetenekler, genellikle kolay veya keyifli yollardan elde edilmiyor. Futbolcuların antrenmanlarda defalarca şut veya frikik çalışmaları yapmasına benzer şekilde İş Analistlerinin sürekli olarak Use Case Diagramları veya Süreç Diagramları çizmeleri sıkıcı ve yorucu olabiliyor. Ancak Organizasyonlara değer katacak az bulunur ve önemli olan yetkinliklerinizi geliştirmek konusunda disiplin gösterirseniz bu yetkinlikleriniz size aynı paralelde katkı sağlayacaktır. Geliştireceğiniz yetkinlikler, sizin gelişiminize katkı sağlayacak projelerde çalışmanızı ve bu projelerde yaratıcılığınızı kullanmanıza olanak sağlayacak ve daha az tekdüze iş yapıyor olacaksınız.

İyi bir teknik direktörün kariyeriniz üzerinde büyük etkisi vardır

Tecrübeli futbolcular iyi bir teknik direktörün nasıl bireysel yetenekleri iş birliği içerisinde hareket eden, hırslarını ve kazanma isteklerini sahaya yansıtan takımlara dönüştürdüğünü bilirler. İş Analizi yetkinliklerinizi geliştirirken sizden daha fazla deneyime sahip meslektaşlarınızın deneyimlerinden faydalanmaya çalışın. Organizasyonunuz mentorluk çalışmalarını destekliyorsa, bu deneyimli iş analistlerinden mentorluk desteği almayı talep edin veya bu meslektaşlarınız ile birlikte çalışma fırsatınız olabilecek projeler varsa bundan mutlaka yararlanın.

Duygularınızı kontrol altında tutmak başarınızı korur

Futbolcuların Penaltı atışlarındaki başarısızlığının en büyük nedeni atışı kaçırma kaygısı. İş Analistleri de performanslarını yüksek tutmak için, kısıtların büyük baskı oluşturduğu projelerde stresi yönetebilmek için soğukkanlılıklarını korumayı öğrenmek durumunda. Projeleriniz üzerinde çalışırken ilerleyemediğinizde veya bir engel ile karşılaştığınızda, problemi daha küçük parçalara bölün. Nerden başlayacağınızı ve kapsamını bildiğiniz bu parçalar bütüne ulaşmanızı sağlayacaktır. Hazırlıklarınıza ve çalışmalarınıza güvenin, belirsizliklerin oyunun bir parçası olduğunu kabul edin ve küçük başarılarınızı bile kutlayın.

Takım Oyunu başarı şansını arttırır

Brezilyalı Milli Futbolcu Neymar turnuva öncesi röportajlarda Gol Kralı olmayı değil Dünya Kupası’nı kazanmayı istediğini belirtti. Futbol dünyasında bazı takımlar yıldız oyuncuları ile maç kazanabilirken takım oyununu sergileyebilenler uzun soluklu turnuvalarda yeterli sayıda maçı kazanarak başarıya ulaşıyor.  İş Analistlerinin Proje Liderleri ve Paydaşlar ile işbirliği içerisinde çalışmaları, çalışmalarına odaklanmaları ve motivasyonlarını takım çalışmasına yönlendirmeleri Proje başarı şansını artıracaktır.

Taktik Plan önemli fakat yaratıcı olmak ve keyif almak başarının anahtarı

Futbol denince akla gelen ilk ülkelerden biri Brezilya. Futbol anlayışları son yıllarda değişmiş olsa da çoğu kişi zamanında Brezilya’nın yaratıcılık içeren ve keyif veren futbolu nedeniyle Brezilya milli takımına ayrı bir sempati beslemekte. Maç öncesinde taktik planı uygularken sahada çözüm üretebilmek adına kullanılan yaratıcı çözümler başarıyı destekliyor.

İş analizi çalışmalarımızı istediğimiz kadar iyi planlayalım, zaman içerisinde planlarımızda değişiklik oluyor. Projelerimizde meydana gelecek değişimlerden korkmak yerine şu üç adımı uygulamak değişiklik sürecini kolaylaştıracaktır. Öncelikle değişikliğin er ya da geç olacağını kabullenin. İkinci olarak tüm paydaşların bakış açılarını anlamak için çaba harcayın. Paydaşların ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını daha iyi anladığınız takdirde, gereksinim değişiklikleri oluştuğunda veya proje hedefleri değiştiğinde bunu kabullenmek daha kolay olacaktır. Sonuncu olarak yaptığınız işten keyif alın ve gülün. Hepimiz işlerimizin ciddiyet ile yapılmasını istiyoruz, ancak kendinize güvenin, herhangi bir olumsuzluğu bireysel olarak algılamayın ve şakalaşın. Çalışma ortamında oluşan pozitif atmosfer ekip ve proje başarısına da yansıyacaktır.

Sıkıştığımız zamanlarda yaratıcı çözümler hep imdadımıza yetişir. Proje ile ilgili değişiklik talepleri oluştuğunda proje kısıtlarını göz önünde bulundurarak ekipçe çözüm için çalışın. Farklı fikirler en uygun çözümü getirecektir.

Dünya Kupasını kim kazanır bilmiyoruz ama bizim favorimiz sizsiniz…

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz