İş Analizi Rüya Takımınızda Hangi Özellikleri Arardınız ?

İş Analizi Rüya Takımınızda Hangi Özellikleri Arardınız ?

En sevdiğiniz müziği düşünün. En sevdiğiniz şarkıyı nota nota duyun. Şimdi yüksek bir ses hayal edin. Kara tahtayı çivileyen ve atmosferi yok edecek kadar yüksek bir ses…

Söz konusu olan şey iş analizi takımı oluşturmak ise herhangi bir uyumsuzluk olmadan güzel bir senfoni oluşturmanız gerekmektedir. Bir iş analizi rüya takımı oluşturduğunuzu düşünün. Bu rüya takımında hangi özelliklerin olmasını isterdiniz?

Takım üyelerinin her biri kendi üzerine düşeni yapmalıdır

Her zaman olduğu gibi herhangi bir konuyla ilgili bir son teslim tarihi geldiği zaman eleştiri oklarının hedefinde yani topun ağzında olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu herkesin, projede ilgili oldukları kısımlar üzerinde çalışması anlamına gelir. Proje ekibinden bir kişi görevinde geri kaldığı zaman bütün takım geride kalır ve proje zarar görür. Söz konusu olan şey ideal bir iş analizi takımı oluşturmak ise, herkes ortak bir amaca yönelerek çalışır. Her takım üyesi aynı vizyonu paylaşır ve gerekli becerilerini önemli kilometre taşlarını tamamlamak için kullanır.

Takım üyeli güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmalıdır

Kendi güçlü yönlerini bilmek çok önemlidir. Fakat zayıf yönlerinizi de anlamak ve bilmek aynı derecede önemlidir. Bu şekilde yaparak, herkes kendi yolunun lideri olabilir. Zayıf yönlerinizi tespit etmek size sadece gelişmeniz için birçok fırsat yaratmaz, aynı zamanda hayatta kalmanızı ve kritik anlarda işlerinizin iyi gelişmesini sağlar. Ve söz konusu projeleri tamamlamak ve kaliteli çözümler üretmek olduğunda bütün kritik bilgilere sahip olduğunuzdan dolayı bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Onları güçlü yönlerinizi ön planda tutarak iyi bir şekilde değerlendirin ve diğer ekip üyeleri hangi konuda iyilerse onların o iyi yönlerini kullanmasını sağlayın.

Takım üyeleri etkin iletişim kurmalıdır

Birini konuşurken hiç dinlendiniz mi? Konuşulanlar şifreli veya teknik geldi mi hiç ? İş analistlerinden projelerde konuşulanları altında anlatılmak istenilen noktaları ile birlikte anlamaları beklenir. Bu tip konuşmalar proje ekibi ve paydaşlarla olan ilişkileri geliştirmeyi zorlaştırır. Takım üyeleri birbirleriyle herkesin anlayacağı dilden iletişim kurduklarında hayat herkes için birazcık daha kolay hale gelir. Tabi ki ideal bir iş analizi takımı oluşturmak için öncelikle kendiniz ideal bir iş analisti ekip üyesi olmalısınız. Meslektaşlarınızı ve paydaşlarınızı etkilemenin bir yolu da takımınızın ayrılmaz ve bütünleyici bir parçası olmaktan geçmektedir.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz