İş Analizi Sertifikasyonu: IIBA’den CBAP ve PMI’dan PBA

İş Analizi Sertifikasyonu: IIBA’den CBAP ve PMI’dan PBA

İş analizi bilgi birikiminizi ve yeteneklerinizi kariyer fırsatlarından faydalanmak, eksik noktaları gidermek vs. sebeplerden dolayı belgelemek istiyor olabilirsiniz…

Araştırmaya başladığınızda bunun için önünüzde iki seçenek olduğunu görürsünüz. İlki IIBA tarafından verilen CBAP, ikincisi PMI tarafından verilen PBA sertifikasyonu. Hangisini seçeceksiniz?

IIBA 10 yıldan fazla bir süredir sertifika sağlamaktadır ve iş analizi alanında gelişme, ilerleme ve terfisi noktasında işe yaramaktadır. Proje Yönetimi Enstitüsü(PMI) de 45 yıldan fazla bir süredir proje yönetimi alanında sertifika dağıttığından, gelişme, ilerleme ve terfisinde işinize yarayabilir.

IIBA için iş analizi tam zamanlı bir iştir ve bir iş analistinin rolü hakkında bütünsel görünümden fazlasına sahiptir. IIBA’e göre İş Analisti’nin işi projelerle, gereksinim yönetimiyle, iletişimle sınırlı değildir, aksine bir ticari bakış açısından fazlasını gerektirir ve stratejik seviyeyi destekler.

Öyleyse PMI’ın iş analizine odaklanması, uygun paydaşlarla birlikte gereksinimlerin iletişimi, takibi, saptanması, kapsam dizaynı, analizi, doğru gereksinim çıkarımı yapma/bir araya getirme üzerine özellikle odaklanan Proje ve Program Yöneticileri için karma bir rolden fazlasıdır. PMI için iş analistliği, kendiliğinden yeni bir mesleğe başlamak yerine çoğunlukla program ve projelerin başarısıyla ilgili olduğu için anlam ifade etmektedir.

Aşağıda karşılaştırmalı maddeler bulunmaktadır.

CBAP:

• IIBA, İş Analizi Kitabını sürekli geliştirmektedir ve şu an Nisan 2015 tarihine kadar 3.’sü ile birlikte BABOK 2. baskıdadır.
 
• CBAP eğitimi ve sertifikasyonu bir çok detayı, aracı ve iş/çözüm/girişim analizinde kariyer hedefleyenler için teknikleri kapsar.
 
• CBAP İş Analizi profesyonelleri arasında büyük ilgi görmektedir.
 
• CBAP, danışmanlık, IT, telekom, donanım ve yazılım geliştirmede çalışanlar için idealdir.
 
• Tam zamanlı BA’ler için CBAP PMI’dan daha kapsamlı bir bilgi dizisi sağlamaktadır.

PBA:
 
• PMI son zamanlarda gereksinim yönetimi, proje ve ürün dizaynı, değerlendirme ve benzerleri hakkında bilgiye sahip 2 ortaklık daha kazanmıştır.
 
• PBA daha çok gereksinim yönetimi, kapsam yönetimi ve iletişim ve Proje ve Program Yöneticiliğindeki İş Analizi çalışmları üzerine odaklanmıştır.
 
• PMI (ACP, CAPM, PMP,PgMP, PfMP) sertifikası almış olan profesyoneller bunu daha doğal ve kazanması kolay diye düşünür. PM-BA karışımı bir çalışma için PM, IIBA tarafından sunulan tüm bilgilere ihtiyaç duymadığından yeterlidir.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz