İş Analizi Sertifikasyonu ve İş Dünyasında Etkisi

İş Analizi Sertifikasyonu ve İş Dünyasında Etkisi

Farz Edin: Şirketimizde kıdemli iş analizi pozisyonu için bir kişilik açığımız var. Ve bu açık pozisyon için 20 tane aday var. Ve siz IIBA(International Institute of Business Analysis) tarafından verilen CBAP(Certified Business Analysis Professional) sertifikasına sahip olan tek adaysınız.

Evet, bu işe girmek için yapılan sınavı geçebileceğiniz anlamına gelebilir. Fakat sertifikanız dışında sizi ön plana çıkaracak yetkinlikleriniz neler?

İş analizi uygulamalarında yetkinlik

CBAP(Certified Business Analysis Professional) sertifikasyonuna sahip olmak bir sınavdan ve sınava hazırlanmaktan daha fazlası demektir. Bir şirketin kıdemli iş analizi pozisyonunuza girmek için sizi hazırlayan bu sertifikanın CBAP için birçok nitelikleri vardır. İlk olarak CBAP sertifikası BABOK Guide(Business Analysis Body of Knowledge) tarafından hazırlanan iş analizi konularında 21 PDU( 21 saatlik profesyonel gelişim)’ya sahip olmayı gerektirir. Bu 21 PDU size herhangi bir sanayide ve ya sektörde bütün iş analistlerinin uygulaması gerektiği geçerli iş analizi standartlarını öğrenmelerini ve bunlarla ilgili teknikleri kazanmanızı sağlar.

Bilgi ve Tecrübe

CBAP, bu sertifika sınavına giren adaylar için bazı gereklilikler belirlemiştir. Bunlardan biri belgelendirilmiş 7500 saatlik iş analizi tecrübesi. Bu 7500 saatin içinde en az 900 saatlik kısmı BABOK kitabında tanımlanan altı iş analizi bilgi alanlarında en az 4’yle alakalı olmalıdır.

Mesleğin standartlarına bağlı olmak

Sertifikayı temin etmeye çalıştığınız bu süreçte, kendinizi profesyonel kariyer gelişimime adayarak IBBA ve iş analizi toplulukları tarafından geliştirilen profesyonel standartları öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu standartları öğrenmek için çok zaman ve çaba harcamanız gerekebilir. Şundan emin olabilirsini; Bu standartlara göre herhangi bir sektörde iş analistliği üzerine çalışabilir ve bilgilerinizi uygulayabilirsiniz.

Yeteneklerinizi gösterin

Daha önce belirttiğimiz gibi, en az 7500 saatlik belgelendirilmiş iş analizi tecrübesine sahip olmanız gerekmekte. CBAP ‘a başvururken belgelendirilmiş iş tecrübelerimizi belirtmek durumundasınız. Bu durum biraz ürkütücü gözükebilir, hatta sertifikasyon uygulaması için iş tecrübelerini dökümante etmek çok zahmetli bir süreçtir. Ve bu, sizin bu konudaki zanaatınızı ispat etmenizi sağlar. Aynı zamanda bu süreç sizin detaylı bir doküman yapma yeteneğinizi ve uzun bir süre boyunca görevde kaldığınızı gösterir.

Sürekli Eğitim

Her üç yılda bir yeterlilik belgesini yenilemek, iş analiziyle alakalı son çıkan konular hakkında bilgilerinizin güncel kalmasını ve meslekteki son trendler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Böyle güncel kalarak ve sürekli eğitim alarak mesleğinize ve kariyerinize ne kadar bağlı kaldığınızı tekrar ispat etmiş olursunuz.

İş analizi sertifikasına artan ilgi

CBAP sertifikası sekiz yıl içerisinde birçok ülkede ve kıtada varlığını kanıtlamıştır ve 3900 üzerinde kişi bu sertifikaya sahip olmuştur. Başlıca; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Romanya, Singapur, İsviçre, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri… CBAP sertifikası gerektiren işler ve bununla alakalı olan iş ilanları son birkaç yıl içinde yüksek seviyede artmıştır. Yani günümüzde CBAP sertifikasına sahip olmanın önemi yükselerek devam etmektedir. Ve bu önem önümüzdeki yıllarda daha çok artacaktır.

Sınavı geçtim… Sonra?

Şuana kadar kıdemli iş analizi pozisyonunda işe alınmak için CBAP sertifikasının avantajlarını açıkladık ve keşfettik. Standartlar hakkındaki bilgileriniz, teknikleriniz ve iş analiziyle alakalı durumunuz test edildi ve sınavı geçtiniz. CBAP sertifika sınavının soruları diğer sertifika sınavlarına göre daha zordur. Bu sınavı geçmek, iş analizi hakkında sadece teorik bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelmez. Aynı zamanda bu bilgileri gerekli durumlarda uygulayabileceğinizi de gösterir.

Diğer iş analistlerini eğitme ve çalıştırma

Önceki kısımlarda belirtilen tüm nedenlerden dolayı, diğer iş analistlerine sektörün onayladığı iş analizi standartlarını ve uygulamalarını nasıl kullanacakları hakkında eğitmek gerekmektedir. Ekibe eğitim verip çalıştırarak CBAP standartlarını öğrenmelerini sağlamanız organizasyona ciddi değer katacaktır.

İş Analizi Mükemmellik Merkezi kurulması

Şirketteki tüm iş birimleri için standart bir seviyeye sahip olan, iş analizi servisi verecek bir merkez kurmak oldukça önemlidir. Bu merkez, şirkette iş analizi uygulamak için standartları merkezleştirilmiş hale getirerek, iş analizi uygulamalarının şirkette yüksek verimlilikle uygulanmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum, şirkette bulunan tüm iş hatlarına ve tüm iş takımlarına aynı seviyede servis sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca bu durum, şirketin karşılaştığı karışık ve problemli iş olaylarında, iş analistlerinin birbirleriyle yüksek verimlilikle iletişim kurmasına yardımcı olarak sorunların kolay çözülmesine sebep olur.

Görüldüğü gibi CBAP sertifikasına sahip olmak, sınavı geçmek ya da bir kâğıt parçası kazanmaktan daha hünerli bir iştir. Aslında bu belgeyi almak yıllarca biriktirdiğiniz bilginin ve tecrübenin sayesinde gerçekleşebilir.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz