İş Analizini Doğru Yap

İş Analizini Doğru Yap

Projelerde gereksinimlerin doğru belirlenmesi, proje yaşam döngüsünde ve proje sonrası ürünün devamlılığının sağlanmasındaki en önemli faktördür. Doğru yapılan iş analizi, ürün veya hizmetin tam ve hatasız olarak geliştirilmesini sağlayan temel basamaktır.

Gereksinimlerin Doğru Belirlenmesi Neden Önemlidir?

İş analistlerinin ürün gereksinimlerini kullanıcılarla etkileşimli olarak ortaya çıkartması, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak doğru ürünün geliştirilmesi için hayati öneme sahiptir.  İş analistlerinin titiz çalışmaları sayesinde, ürün geliştirme aşamasında hatalar en aza iner, geliştirme esnasında gereksiz tekrarlar önlenerek maliyet etkinlik sağlanır. Böylece hatasız ve kullanılabilirliği yüksek bir ürün ortaya çıkar.

Son kullanıcı açısından büyük önemi olan ürünün kullanılabilirliği de, yine analiz aşamasında belirlenmelidir. Gereksinim analizi aşaması, ürünün kullanılabilirliğine yönelik kullanıcı ihtiyaçlarının da incelikle gözlemlenerek ortaya çıkartılması gereken bir süreçtir. Doğru yapılan kullanılabilirlik analizleri, ileride ürünün sürdürülebilir kullanımına olanak vererek, ek geliştirmeler sayesinde yeni bir ürüne ihtiyaç duyulmamasını da sağlayacaktır. İhtiyaç sahipleri ve proje ekibi arasında ortaya konulmak istenen ürün veya hizmetin doğru anlaşılabilmesi için gereken köprüyü oluşturan iş analistleri, projelerin başarısında kilit rol üstlenirler!

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz