Kayda Değer İş Analizi Teknikleri

Kayda Değer İş Analizi Teknikleri

İş analizi alanında çalışan kişilerin ortak şikayet etikleri nokta: “Paydaşlar ve iş verenler sizin kristal bir top kullanıp her olası süreci önceden tahmin etmemizi istiyor” olarak gösterilebilir. Ama ne yazık ki iş analistliği eğitiminde falcılığı öğretmiyorlar…

İyi haber şu ki asıl çalışma başlamadan evvel, verilen bir projede ne olacağını tahmin etmeyi er ya da geç öğreneceksiniz. Bu yetenek, önceden fikir sahibi olmanıza yardımcı olur ve negatif bir çıktı almadan evvel konuları ele alabilirsiniz. Bu seviyeye geçmenin öncesinde bir İş analisti olarak neredeyse karşılaşacağınız her zorluğu deneyimlemek zorundasınız.

Ancak aynı güçlüğü onlarca kez yaşayarak vakit kaybetmeden, ön etkinlik seviyesine ulaşmanız için birçok yol vardır. IIBA onaylı eğitimde yer aldığınızda çoklu senaryolarla karşılaşacaksınız ve problemleri etki etmeden evvel çözebileceksiniz.

Bu anlaşılması zor kristal iş analizi topuna erişmek için iki şeye ihtiyacınız var: etkili iletişim ve gereksinim çıkarımı.

İletişim yeteneği bir radar etkisi yaratır. Aslında iletişim eksikliği, birçok iş analistini kariyerlerine ivme kazandırma noktasında sorun çıkartır. Peki neden iş analistleri iletişim yeteneğine ihtiyaç duyar?

Gereksinimleri toplarken yapacağını röportajlar ve diğer görüşme süreci boyunca özellikle işin gelişmesi için sistemi oluşturmak önemlidir. Burası etkili iletişimin ortaya çıktığı kısımdır. Ve eğer takım olarak agile metoduyla çalışıyorsanız problemleri çözmek için birleşmiş yapıda çalışmanız gerekecektir.

Gereksinimlerinizin yeterince detaylandırılmaması yüzünden paydaşlarınız ile hiç sorun yaşadınız mı? Doğru çözüme götüren mühim bilgileri hep gözden kaçırıyor musunuz?

Gereksinimler her zaman göründüğü kadar problem değildir. Aslında çoğu zaman gereksinimler gelecek problemleri barındırmalıdır. Örneğin bir mevcut sistemi incelerken hatalı nokta görebiliyor musunuz? Eğer görüyorsanız bunu paydaş toplantısında gündeme getirin. Bu size yalnızca saygı kazandırmayıp problem öncesini çözmenizi ve kariyerinize ivme kazandırmanızı sağlar.

Bütününü görüp yapan bir BA olun!

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz