Neden CBAP veya CCBA’e ihtiyacım var?

Neden CBAP veya CCBA’e ihtiyacım var?

“İş analisti” tabiri bir başlık değil roldür. Örnek olarak bazı proje yöneticileri kendilerin BA işini yapabilen olarak görürler. Bilmukabele kendilerini PM görevini yapabilen olarak gören iş analistleri de vardır.

Bir x kadar BA çalışmasına karşı y kadar BA çalışması yapan birini nasıl ayırabilirsiniz öyleyse? Nihai cevap standart bir sertifikasyon sürecine göre iş analizindeki hünerlerini ispat etmekte.

İş Analizi Uluslararası Enstitüsü(IIBA)’nden alınan sertifika oldukça kapsamlıdır; Sertifikasyon sınavının başına oturmadan evvel belli “Deneyim Gereklilikleri”ni karşılamak zorundasınız. IIBA için uygunluğunuzu tanımlayarak bu sınav aslında sizin yeterli BA deneyiminizin olup olmadığını ortaya çıkarır. İş Analizi alanında ya da kendinizi oldukça yüksek standartlarda ölçene kadar, bir meslekte yetkili olup olmadığınızı kesin olarak asla bilemezsiniz ve bu konu IIBA İş analizi Temel Kitabı (BABOK)’nda işlenmiştir. Sertifikalı İş Analizi Mesleği (CBAP) 2005 yılından başlamasından itibaren dünyada yaklaşık 1050 kişinin sahip olduğu unvanıdır. İş Analizi Yeterlilik Sertifikası (CCBA) 2012’in başlarında planlanmış ve CBAP sertifikasının bir alt kademesi olarak kabul edilmektedir.             

Hünerlerinizi ve bilgi birikiminizi açık bir biçimde ispat edecek CBAP veya CCBA sertifikasyonu için kendinizi hazırlamaya başlayın ve organizasyonlarınız için avantaj sağladığınız kadar bireysel kariyerinizdeki kapıları da açın.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz