PDU,CDU VE PD ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

PDU,CDU VE PD ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

IIBA® ve PMI®  onaylı eğitim sağlayıcılarını değerlendirmeye başladığınızda eğitim programlarını tanımlamak için sertifikasyon veya sertifika yenilemenin parçası olan bazı kısaltmalar kullanıldığını göreceksiniz.

Bu kısaltmalar katılımcılar için bazen kafa karıştırıcı olabiliyor… Bu makalede  IIBA® ve PMI® tarafından kullanılan PD, CDU ve PDU arasındaki farkı anlatacağız.
 
PROFESYONEL GELİŞİM (PDs)

IIBA® tarafından kullanılan bir terimdir. CBAP® veya CCBA® sınavı için gerekli kurs saatini tanımlamak için kullanılır. PDs kazanmak için eğitim BABOK® Kılavuzu’nda yer alan konuyu kapsamalıdır. İlk ortaya çıktığı dönemde sınıf eğitimleri ile sınırlı olan bu kriter, şimdilerde yurt dışında online eğitimleri de kapsamaktadır.

Onaylanmış eğitim sağlayıcılar (EEP ™) IIBA tarafından değerlendirilmiştir, bu sağlayıcılar sınıfın niteliğine göre  PD saat ilanı verebilir. Eğer onaylanmamış bir kurumdan ders alırsanız bunu IIBA başvurup onaylatmanız gerekir.

Türkiye’de İlk IIBA® ve PMI® Onaylı Eğitim Kurumu theBASolutions!

SÜREKLİ GELİŞİM BİRİMLERİ (CDUs)

CBAP ve CCBA alıcıları belgelerini korumak istiyorlarsa her 3 yılda bir yeniden belgelendirme işlemi yapmaları gerekir. Yeniden belgelendirme işlemi online bir başvuru formunun doldurulmasını ve belirlenen sayıda CDUs  belgelendirilmesini içerir. CDUs 6 kategoriye ayrılır. Bu 6 kategorinin 3’ü eğitimlere katılarak yerine getirilebilir. EEP tarafından sunulan kurslar zaten IIBA tarafından değerlendirilmiştir ve otomatik olarak belirli bir sayıda CDU için hak kazanılmış olacaktır. CDU için bazı kategori gereksinimleri daha yumuşak. Bireysel çalışma kursları, seminerler, mesleki gelişim toplantıları ve diğer daha az resmi eğitim fırsatları CDU için geçerli olabilir.

PROFESYONEL GELİŞTİRME ÜNİTELERİ (PDUs)

PMI tarafından kullanılır ve IIBA tarafından kullanılan CDU ile benzerlik gösterir. PDUs  PMI tarafından desteklenen sertifikaları korumak ve kazanmak için önemlidir, bu sertifikalardan en önemlisi ve en yaygın olanı ise PMP‘dir. Kısaltmalar çok benzer olduğundan PDUs ve PDs sıklıkla karıştırılır ama birbirleriyle kesinlikle aynı değildir. CDU’da olduğu gibi az resmiyete sahip seminerler, mesleki toplantılar vb. birçok öğrenme fırsatı PDUs için geçerli olabilir.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz