PMI Professional in Business Analysis (PBA) Sınav Deneyimi

PMI Professional in Business Analysis (PBA) Sınav Deneyimi

Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI®) yaptığı çeşitli sektörel araştırmalarda Proje Başarısını doğrudan etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak “Gereksinim Yönetimi” sürecini tespit etmişti.

Yapılan bu araştırmalar başarısız projelerin %37’sinin Gereksinim Toplama sürecindeki eksiklikler veya hatalardan kaynaklandığına işaret ediyor. Bu konuya çözüm üretmek üzere PMI® Mayıs 2014’te “Professional in Business Analysis” (PMI-PBA®) sertifika programını pilot olarak piyasaya sürdü. Pilot Porgram 4 Ağustos 2014 tarihine kadar devam edecek.

Bugün sınava katılma şansı yakaladım ve sizlere sınavla ilgili gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Sınav 3,5 saat ve 200 soru üzerinden gerçekleştirildi. Sınav sorularının büyük bölümü Gereksinim İzlenebilirlik Matrisinin kullanımı, Değişiklik Yönetimi ve Çözüm Validasyonu üzerine kurgulanmış durumda. Bunun yanında Gereksinim Toplama sürecinde kullanılabilecek teknikler ile ilgili de oldukça fazla sayıda soru vardı. IIBA® CBAP® sınavı ile karşılaştırıldığında kolay bir sınav olduğunu söyleyebilirim.

PBA® sertifikasyon programının özellikle PMP® sertifikası bulunan ya da almayı düşünen Proje Yöneticileri ve İş Analistleri için faydalı olacağını düşünüyorum. Proje Yöneticisinin dolayısıyla Proje’nin başarısı büyük oranda Gereksinim Yönetimi sürecinin doğru işletilmesine bağlı. PMI® henüz bu sertifika programı için “Body of Knowledge” yayınlamadı. 2015 yılı içerisinde hazırlanmasına yönelik planları olduğunu açıkladılar. Ancak IIBA® BABOK® ihtiyaç duyulandan fazlasını halihazırda karşılıyor. Bu nedenle PBA® sertifikası almak isteyen kişilere IIBA® BABOK® metodolojileri üzerine kurulmuş eğitimlere katılmalarını öneririm. Erken davranan avantajlı olacaktır.

The Basolutions

Thebasolutions IIBA Global E.E.P

Bu konuda yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorumu siz yapmak için aşağıdaki formu doldurun.

Yorum Yaz